The sims to gra symulacyjna, gdzie sterujemy wirtualnymi postaciami, którym musimy organizować czas oraz spełniać ich potrzeby życiowe i zawodowe. Gra jest tak skonstruowana, że pozwala graczowi puścić wodze wyobraźni i grać nieokreślony czas.
Gra umożliwia nam stworzenie własnej rodziny lub wybrać gotową. Jesli decydujemy się na stworzenie własnej rodziny mamy do wyboru kilka postaci o różnej karnacji, możemy im dobrać fryzure lub strój. Następnie wprowadzamy rodzinę do wybranego przez nas domu, który możemy wyposażać tak jak tylko chcemy i na ile pozwolą rodzinne fundusze. Naszym głównym zadaniem jest organizowanie naszym simom czasu. Musimy znaleźć im pracę, by powiększać rodzinny budżet i opłacać rachunki, spełniać ich podstawowe potrzeby życiowe takie jak energia czy głód a także dbać o nabywanie umiejętności takich jak gotowanie. Jeśli nie spełnimy najważniejszych potrzeb naszych podopiecznych może się to dla nich skończyć nawet śmiercią.
The Sims to symulacja życia, więc nasz sim może prowadzić życie towarzyskie, rozmawiać z innymi simami, przyjmować gości, przeżywać namiętności, wziąć ślub, urodzić i wychować dziecko może również się kłócić a nawet delikatnie pobić z innym simem. Nasze simy niestety się starzeją i mogą zachorować a dodatkowo jeśli będziemy ich zaniedbywać opieka może nam zabrać dziecko do szkoły specjalnej. Sim o którego będziemy dbać może zginąć jedynie przez utopienie lub pożar.Gra jest bardzo ciekawa i odpowiednia dla graczy w każdym wieku i może pochłąnąć wiele godzin:)

Wymagania sprzętowe:
Windows
Windows 95/98 lub nowszy (Uwagi do Windows 2000)
Procesor 233 Mhz
64 MB RAM
4x CD-ROM, 4x Speed Speed CD-R/RW, DVD-ROM lub DVD R/RW/RAM
2 MB dla karty dźwiękowej obsługującej DirectX 7
DirectX 7 Sound Card
Mac OS 8.1 lub nowszy
233MHz lub szybszy PowerPC G3 lub G4
64 MB RAM
Monitor i karta graficzna wyświetlające 800x600 pikseli
Rozdzielczość w tysiącach kolorów
2 MB lub więcej VRAM wymagane8x CD-ROM
Tworzenie stron WWW - Kreator stron internetowych