The Sims 3 Pokolenia pozwala naszym simom żyć pełnią życia, a graczom pozwala przeżywać wszystko razem z naszymi simami. Dla najmłodszych simów dzieciństwo będzie jeszcze bardziej kolorowe , nastolatki mogą wreszcie przeżywać prawdziwy bunt , dorośli mogą przeżywać kryzys wieku średniego a najstarsi mają dużo czasu by chwalić się wnukami przed znajomymi. Dodatek udostępnia dużo nowości dla simów w każdym wieku:
-Dzieci , mogą teraz puścić wodze wyobraźni , przeżyć podwodną przygodę w wannie, wybrać się na super przejażdżkę przy użyciu kanapy lub zostać królem dworu używając zwykłego krzesła. Dodatkowo mają do dyspozycji domek na drzewie gdzie mogą bawić się z przyjaciółmi jeśli oczywiście wyrażą zgodę na wstęp nowego członka :) Od teraz mają również piętrowe łóżka i ślizgawki wodne. A te najmniejsze pociechy mogą dostać pocztą od tajemniczego krewnego równie tajemniczą maskotkę, z którą tylko on może wchodzić w interakcję a zabawka może rosnąć razem z nim. Maluchy mogą wreszcie wybrać się z rodzicami na spacer w wózku!
-Nastolatki, oprócz tego, że mogą przeżywać bunt mogą również organizować zwariowane imprezy, oczywiście pod nieobecność rodziców i muszą uważać na wścibskiego sąsiada, który może przerwać zabawę wzywając policje. Dodatkowo nasze nastolatki biorą udział w balu na zakończenie szkoły i wyborach króla i królowej balu. Zarówno dzieci jak i nastolatki mogą również psocić mają do wyboru pierdzącą poduszkę i farbę do prysznica. Dodatkowo rodzice mogą wysłać dzieci i nastolatki do szkoły z internatem. Nastolatki mogą wreszcie przy pomocy dorosłego nauczyć się prowadzić samochód!
-Dorośli mogą wreszcie organizować imprezy kawalerskie i panieńskie, na których czekają na naszych narzeczonych zabawne niespodzianki. Wesele również jest nieco zmodyfikowane. Od teraz cała rodzina i przyjaciele zajmują swoje krzesła by obejrzeć tę wspaniałą uroczystość.W grze pojawia się również system wspomnień , gdzie zapisujemy ciekawe wydarzenia, które możemy potem publikować na naszej stronie w grze lub na facebooku. Pojawiają się również dwie nowe cechy opiekuńczy i zbuntowany. W aplikacji tworzenia sima pojawiają się nowości takie jak owłosienie simów czy laski dla emerytów.
Tworzenie stron WWW - Kreator stron internetowych